Irma byla mimořádně silná, rekordní ale jen stěží..

12.9.2017

Poměřovat sílu hurikánů je poměrně obtížné, záleží na kritériích

Irma byla mimořádně silná, rekordní ale jen stěží..
V médiích se v posledním týdnu často mluvilo o hurikánu Irma jako o nejsilnějším za poslední desetiletí, nebo snad i nejsilnějším vůbec, aspoň v karibské oblasti. Na druhou stranu, nezpůsobila takové škody a oběti na lidských životech jako třeba Katrina v roce 2005. Jak to s její silou bylo z meteorologického pohledu?

U hurikánů je těžké jasně určitě měřítko, podle kterého posuzovat jeho sílu. Můžeme měřit sílu větru, plošný rozsah hurikánu, nebo třeba hodnotu tlaku vzduchu v jeho oku. A všechno to se měří špatně - vítr je nejsilnější nad mořem, kde není moc měřících stanic. Částečně pomůže odhad z družice. Podobné je to u tlaku vzduchu v oku. U plošného rozsahu zase je jen subjektivní určit, co do hurikánu ještě spadá, a co už ne.

Hlavní vliv na naše vnímání síly hurikánu je ale úplně v něčem jiném. Je v tom, jak moc zasáhne obydlené oblasti, v jaké síly a s jakými důsledky. Sebesilnější hurikán bouřící pouze nad mořem proběhne bez povšimnutí médií, jakmile ale i slabší hurikán míří na pevninu, a zvlášť tu americkou, hned se titulky novin zaplní. Třeba stejně silné tajfuny zasahující Asii se těší mnohem menší pozornosti. 

Irma dosáhla nejvyšší kategorie 5, tedy byl to velmi silný hurikán. Rychlostí větru, oficiálně stanovenou na 265 km/hod., patřila skutečně mezi nejsilnější za několik posledních desítek let v oblasti Atlantiku a Karibiku. Ne tak v rámci světa - třeba tajfun Patricia v roce 2015 řádící v Tichém oceánu nedaleko Mexika byla ještě o něco rychlejší. Z hlediska tlaku vzduchu v oku (914 hPa) byla Irma překonána větším množstvím hurikánů, včetně známé Katriny v roce 2005 (ta přinesla pokles tlaku až na 902 hPa).

Irma se beze sporu zařadila do kategorie těch největších a nejničivějších hurikánů všech dob, nicméně titulovat jí jako úplně největší, to je spíše snaha o novinářskou senzaci. Pokud by ta ovšem měla pomoci k lepší připravenosti na budoucí hurikány, určitě jí můžeme novinářům odpustit. Stejně jako tvrzení, že hurikány jsou průvodním jevem oteplování planety. To se zatím ve skutečnosti příliš neprokázalo...
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK