Španělsko zažilo historicky nejvyšší teplotu: 47,3 °C !

15.7.2017

Jedná se o třetí nejvyšší teplotu v dějinách celé Evropy.

Španělsko zažilo historicky nejvyšší teplotu: 47,3 °C !
Mimořádně vysoké teploty byly v minulých dnech zaznamenány ve Španělsku na jihu země a především to platilo ve čtvrtek. Příliv horkého vzduchu z Afriky poslal denní maxima na dosud nejvyšší hodnoty, jaké kdy byly v této zemi zaznamenány. V malém městě Montoro s desítkou tisíc obyvatel bylo naměřeno neuvěřitelných 47,3 °C ! Také další místa v provincii Andalusia si prožila po poledni více než 45 °C.

Tak vysoko se ve Španělsku nikdy dřív teploty nedostaly, a také v rámci Evropy je to hodně výjimečné- hovoříme o třetí nejvyšší teplotě v dějinách starého kontinentu. Ta rekordní zůstává z roku 1977, kdy v Aténách naměřili 48 °C.  Dosavadní rekord pro Španělsko byl překonán jen o jednu desetinu stupně, neboť 4. července 1994 ohlásilo město Murcia 47,2 °C.

Turisté takové teploty většinou nezažijí, protože v přímořských oblastech je díky moři mnohem chladněji. Zdá se až podivné, že v přímořských letoviscích maxima ani ve čtvrtek nepřekračovala výrazněji tropických 30 °C a někde ani tolik nebylo, hlavně v těsné blízkosti moře. Moře zde funguje jako vynikající klimatizace, ale s každým kilometrem od pobřeží denní teploty prudce rostou. 

V pátek zde byly teploty ještě podobné, ale přece jen obecně už o pár desetin stupně chladnější, během víkendu dojde k dalšímu snížení teploty směrem k normálním hodnotám pro Španělsko. Tyto normální hodnoty jsou ve španělském vnitrozemí v této části roku stále ještě i mezi 35 a 40 °C. V přímořských oblastech se počasí v dalších dnech moc nezmění, zde je po celé léto velmi stabilně.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK