Díky suchu hrozí Evropě požáry – někde už i vypukly

19.6.2017

Riziko pro zdraví lidí představují také všudypřítomné vysoké teploty.

Díky suchu hrozí Evropě požáry – někde už i vypukly

Velká část kontinentální Evropy (výjimku tvoří severní země) nyní bojuje s extrémně vysokými teplotami, suchem a díky tomu i rizikem vzniku požárů. Na touto oblastí totiž leží rozsáhlá tlaková výše, která účinně zabraňuje tvorbě oblačnosti a s ní spojených významnějších srážek a která zde vydrží až do konce týdne.

Na našem území platí nejvyšší hrozba před vznikem požárů pro jih Moravy a Podkrušnohoří, ale daleko hůře je na tom z tohoto hlediska západní Středomoří (Španělsko, Portugalsko, jihovýchod Francie, západní pobřeží Itálie).

V Portugalsku (konkrétně 50 km jihovýchodně od města Coimbra) už dokonce v neděli požár propukl a bohužel měl i nemalé oběti na životech. Podle dosavadních zpráv při něm zahynulo 62 lidí (většina uhořela v autech) a dalších 60 bylo zraněno, což tento požár řadí k nejhorším za poslední desetiletí.

Kromě Portugalska hořelo v neděli také v Chorvatsku, ale zde se o žádných úmrtích naštěstí neví.

Vyšší úmrtnost mohou způsobovat také vysoké teploty, i když na rozdíl od požárů, který může nešťastnou náhodou postihnout kohokoliv, jsou nebezpečné především pro osoby s kardiovaskulárními chorobami, s nemocemi dýchacího ústrojí, astmatiky a starší občany. Tyto rizikové skupiny by se měly vyhnout velké fyzické námaze a věnovat se pouze lehčím nezbytně nutným pracím.

U nás bude nejtepleji v úterý a ve čtvrtek, kdy shodně očekáváme denní maxima mezi 29 a 33 °C. Nad 30 °C může být alespoň lokálně ovšem i v jiných dnech z tohoto týdne. Buďme ale rádi, že to tady nebude jako ve Španělsku a Portugalsku, kde budou nejvyšší teploty dokonce přes 40 °C!

Autor: redakce, zk, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK