Na horách už chumelí, před sněhem už platí i výstraha

17.4.2017

Počasí je to neobvyklé, ale ne zcela výjimečné

Na horách už chumelí, před sněhem už platí i výstraha
Velikonoce letos připadly na poměrně pozdní termín, ale to vůbec nezabránilo tomu, aby na Velikonoční pondělí přišel do hor sníh a do nížin nepříjemných chlad provázený deštěm. Sněhové vločky byly později odpoledne hlášeny už ve výškách kolem 500 metrů nad mořem, na zemi se sníh držel někde už kolem 800 metrů. Zejména tedy v oblasti Šumavy.

A to ještě není konec, do Česka se propadne v úterý a ve středu ještě studenější vzduch, takže sněhové srážky mohou být zaznamenány dokonce i v nejnižších polohách s velkými městy! A pro ty vyšší byla dokonce vydána výstraha na sněhové jazyky - zatím jen v polohách nad 700 metrů v severní polovině republiky na úterý, ale ještě může dojít k rozšíření výstrahy i do níže položených oblastí na středu.

Počasí se zbláznilo? Možná trochu, ale ne zase tak moc. Teploty nad 20 °C ze začátku dubna i konce března nás už naladily na jaro, ale přísloví, že duben, ještě tam budem, má něco do sebe. Třeba konkrétně 17. dubna byly maximální teploty za posledních 30 let v Praze hned šestkrát kolem současných hodnot (6 - 8 °C). Tedy vychází to na zhruba každý pátý rok. Nic zvláštního, i když ani nic příjemného. 

Je však možné, že v příštích dvou dnech teploty klesnou tak, že půjde o anomálii i z historického hlediska.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK