Pozor – v sobotu se k dešti přidá silný vítr!

17.3.2017

V neděli už jeho riziko pomine.

Pozor – v sobotu se k dešti přidá silný vítr!

Jak jsme psali ve včerejším článku, o víkendu nás příliš hezké počasí nečeká. Oba dny budou s deštěm a také maximální denní teploty poklesnou ze současných 15 °C zhruba na 9 °C.

V sobotu se však kromě ochlazení a trvalých srážek dostaví také silný vítr. Mezi tlakovou níží nad Pobaltím a oblastí vysokého tlaku vzduchu na jihu Evropy se vytvoří ve střední Evropě výrazný tlakový gradient, který obecně bývá předzvěstí silnějšího větru a jinak tomu nebude ani tentokrát.

Vítr začne zesilovat od západu (na západě Moravy a ve Slezsku to tedy bude až odpoledne) a během dne bude nejčastěji dosahovat rychlostí mezi 8 až 12 m/s. Jeho nárazy pak čekáme kolem 20 m/s (70 km/h), na horách až 25 m/s (90 km/h). Slaběji foukat bude pouze na východě a jihovýchodě Moravy, neboť večer bude vítr na celém území postupně slábnout.

Před silným větrem varují v těchto dnech také okolní státy. V pátek byla výstraha v platnosti pro Německo a Rakousko, pro sobotu je vydána pro Rakousko a část Slovenska. Rychlosti větru zde přitom hrozí (nebo hrozily) podobně vysoké jako u nás.

V neděli riziko silnějšího větru pomine, ale malinko větrněji by u nás mělo být až do úterý, kdy bude vítr většinou dosahovat rychlostí 3 až 7 m/s.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK