Další třeskutě mrazivé ráno, zima dobyla i jih Evropy

11.1.2017

Teploty v Česku znovu klesaly i pod - 20 °C

Další třeskutě mrazivé ráno, zima dobyla i jih Evropy
Ve středu ráno klesly teploty v Česku většinou na -11/-15 °C, ale na řadě míst měli ještě podstatně chladněji. Spousta stanic naměřila pod -20 °C, a sice např. Nedrahovice, Černá v Pošumaví, Nepomuk, Broumov, Štítná nad Vláří, Jevíčko, Šumperk... Sobotních -34 °C ze Šumavy již zdaleka překonáno nebylo, nejnižší teplota klesla na -27,5 °C na Rokytské slati. Tentokrát nebyl až tak velký rozdíl mezi horskými a nížinnými oblastmi. Takže leckde bylo středeční ráno dosud vůbec nejchladnější.

Zimní počasí v posledních dnech udeřilo i v zemích, kam jsme spíše zvyklí jezdit na letní dovolenou. Výrazně po nulu klesají noční teploty třeba v Itálii, Bulharsku a nebo i na severu Řecka. O balkánských zemích, jako je třeba Chorvatsko, ani nemluvě, tam jsou tuhé mrazy. Zde také sněží, sněhová pokrývka se objevila i v přímořských letoviscích v těchto zemích - i na plážích v Itálii nebo Řecku. Ve vyšších polohách sněží a mrzne třeba i na Krétě. Hustě sněží v Turecku. Blízko nuly klesly i teploty třeba na severu Afriky.

A na severovýchodě Evropy mrazy dosahovaly v posledních dnech lokálně až k - 40 °C, ve větších městech kolem -30 °C. Takhle chladno bylo např. Moskvě.

Další podobně studené ráno jako dnes u nás už v tomto týdnu nečekáme... a i na zbytku Evropy se teploty poněkud znormalizují.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK