El Nino je silné, ovlivňuje počasí takřka v celém světě

20.8.2015

Vědci už ho srovnávají s podobnou událostí v roce 1998

El Nino je silné, ovlivňuje počasí takřka v celém světě

V Tichém oceánu můžeme v současnosti sledovat rozvoj jevu El Nino, který patří mezi výrazné a relativně pravidelné klimatické anomálie. Podle meteorologů je jeho vrchol teprve před námi a zdá se, že jeho síla bude podobná jako v roce 1998, kdy bylo zaznamenáno nejsilnější El Nino poslední doby. Podle některých meteorologů dokonce půjde o nejsilnější El Nino, které naše generace zažije. Vrcholit by mělo během podzimu a v závěru roku. 

Tak silné El Nino bude mít dopad na počasí po celé planetě. Na vedra posledních týdnů má vliv jen malý, pár desetinami stupně navíc na teploměru tento jev zřejmě také přispěl. Naše počasí je převážně ovlivňováno jinými jevy, a dopad na české počasí tak může být jen ten, že teploty budou za stejné synoptické situace o pár desetin stupně vyšší než by byly při neurtrálních podmíkách. 

Ve světě jsou a budou dopady El Nina mnohem větší, např. Austráii čeká větší sucho, západní pobřeží Ameriky naopak zaznamená více srážek, a tedy i povodně. Globální teplota v tomto roce láme rekordy, a bude se tak zřejmě dít i nadále.

Meteorologové odhad síly El Nina stále nevyšují, ještě na jaře se hovořilo o průměrném jevu. Nyní očekáváme výrazně nadprůměrnou sílu, a navíc jeho přetrvání až do příštího jara. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK