Víkendové bouřky byly extrémní

29.7.2012

V Českém Krumlově spadlo v sobotu skoro 100 mm vody...

Víkendové bouřky byly extrémní

Sobota byla v Česku tropickým dnem a v Polabí teploty dosáhly až na už dost nepříjemných 35 °C (např. v okolí Poděbrad). I díky tomu se následně projevila studená fronta, která nás odpoledne a večer přecházela, mimořádně silnými bouřkami. Zejména ve východní polovině Čech, konkrétněji v pásu vedoucím od jihočeské částí Šumavy přes západ Českomoravské vrchoviny, východní Polabí až do Krkonoš.

Suverénně nejsilnější bouřka se objevila v okolí Českého Krumlova. Mezi 17. a 20. hodinou večer, tedy za méně než tři hodiny, z ní spadlo na zdejší srážkoměr 99 milimetrů vody. Stále ještě hodně extrémních 76 milimetrů za méně než dvě hodiny (také v podvečer) naměřila stanice s příznačným názvem Bahno, která se nachází v okrese Kutná hora. Na několika dalších místech bouřky překročily 50 mm. To samořejmě způsobilo velké škody, nejvíce utrpělo zmíněné Českokrumlovsko, kde byly poškozeny i silnice a mosty.

Nedělní bouřky již byly znatelně slabší, spadlo z nich jen do 20 milimetrů vody. To by za normálních okolností za povšimnutí jistě stálo, ale v kontextu s výrazně divočejší sobotou už to zkrátka není příliš zajímavé. Kromě toho i teploty byly výrazně nižší, málokde překročily 26 °C, což pro většinu lidí představovalo úlevu.

Od bouřek si nyní na pár dní odpočineme, v souvislosti s přechodem studené fronty došlo k poklesu teplot. Příští víkend by ale mohl opět přinést další bouřky, což budeme upřesňovat.

Autor: redakce, ms, ČHMÚ, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK