Počasí dnes

Středa, 8. 7. 2015

27 °C

Oblačno, četné přeháňky a bouřky

Tropické cyklóny

Tropické cyklony zabily v letech 1947 – 1980 téměř půl milionu lidí. Jsou tedy spolu se zemětřesením nejničivějšími přírodními katastrofami.

Cyklóny vznikají nad tropickými oblastmi oceánů, nejčastěji v pásmech mezi 5 až 20° severní a jižní zeměpisné šířky. Zpočátku malá bouřka postupující v pasátovém proudění posilována ohromným množstvím vlhkého vzduchu, který se vypařuje z teplého oceánu, se roztočí zemskou rotací a vyroste v ohromnou masu oblaků. Na rozdíl od mimotropické cyklony má mnohem menší rozměry (průměr kolem pár set km) a mnohem větší sílu způsobenou velkým tlakovým gradientem . Naopak v tzv. oku o průměru několik desítek km se vyskytuje jasná obloha se slabým větrem. Toto je způsobené silným sestupným prouděním vzduchu.

U tropických cyklón se rozlišují čtyři stadia:

  • tropická porucha
  • tropická deprese
  • tropická bouře
  • vrcholné stadium.

Po vrcholném stadiu, když se bouře přesune nad pevninu, se cyklon začíná rozpadávat, protože již není zásoben tak vlhkým vzduchem z oceánu. Síla tropických cyklonů se určuje podle Saffirovy – Simpsonovy stupnice.

Pojmenovávání cyklónů

Tropické bouře se označují střídavě ženskými a mužskými jmény, která jsou abecedně seřazena. Tyto seznamy vypracovává Světová meteorologická organizace (WMO) a opakují se každých pět let, s výjimkou jmen nejničivějších cyklonů, která jsou vyjmuta.

Regionální označení tropických cyklónů

baguio - oblast Filipín
cordonazo - západní pobřeží Střední Ameriky a Mexika
cyklón - severní oblast Indického oceánu
hurikán - severní část Atlantského oceánu
tajfun - Jihočínské moře, Filipíny, Tichý oceán
willy-willy - jižní polokoule v oblasti Austrálie.

Související texty:

>Tornáda

>Rekordy počasí