Duben celosvětově druhý nejteplejší od začátku měření

19.5.2017

V Evropě včetně Česka byl spíše chladnější

Duben celosvětově druhý nejteplejší od začátku měření
Měření amerických institutů NOAA i NASA shodně ukázala, že letošní duben nijak nenarušil jednoznačný trend oteplování planety. Byl ze všech dubnových měsíců historicky druhý nejteplejší. Zaostal pouze za minulým rokem, kdy se projevoval silný jev El Niňo.  Podle NOAA činila odchylka od průměru v tomto měsíci +0,90 °C, minulý duben přinesla +1,07 °C.

Velmi teplo bylo zejména ve východní Asii, ale i třeba na Aljašsce, kde zažili navíc duben mimořádně suchý.  Naopak spíše chladnější duben hlásila Kanada, větší část Austrálie a také severovýchodní Evropa, i v Česka byl duben spíše z těch o něco chladnějších měsíců. V žádné části světa však nešlo o extrémně chladný měsíc.

I když duben nepřekonal ustanovený rekord, je velmi zajímavé, že současné měsíce jsou globálně velmi teplé i přesto, že přes zimu probíhala v Tichém oceánu studená fáze La Niňa a nyní máme neutrální podmínky. Tato konstalace by měla vést ke globálně spíše nižší teplotě, a zvlášť i s ohledem na to, že sluneční cyklus je nyní ve své útlumové fázi. Energie ze Slunce dostává planeta teď o něco málo méně. 

Až se vrátí El Niňo, lze očekávat, že se dočkáme dalších rekordně teplých měsíců a roků...

ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK