Zatím máme poměrně vlhké jaro

16.5.2017

Úroda by tak měla být dobrá, pokud tedy nezmrzla

Zatím máme poměrně vlhké jaro

Zahrádkáři letošní jaro z velké části proklínají, protože se během druhé poloviny dubna ale i začátku května objevily poměrně pozdní noční mrazy, které způsobily značné škody hlavně u ovoce a také třeba vinné révy. Na druhou stranu však letošní jaro přináší poměrně vydatné množství srážek, což není každý rok samozřejmostí. A v tuto část roku je to důležité hlavně pro zemědělce.

Za poslední tři měsíce máme v Česku zhruba o 30 % více srážek, než je průměr. Třeba ve středních Čechách, ale i na Ostravsku máme přebytek srážek až kolem 50 %. Na severu Čech je přebytek deště menší, ale i zde se srážky pohybují nad průměrem. V posledních dnech je velké množství srážek z přeháněk, které jsou regionálně nerovnoměrné. Nakonec ale aspoň trochu prší všude. Srážky jsou relativně slušně rozloženy do celého jara, poněkud sušší byl jen konec března. 

Nejbližší dny sice přinesou slunečné počasí bez deště, ale už na víkend se předpokládají další, a hlavně v Čechách i významnější, srážky. Tudíž už je skoro jisté, že letošní jaro bude vyhodnoceno jako srážkově dostatečně bohaté, mírně nadprůměrně. Nejlepší předpoklady pro dobrou úrodu na polích. I kdyby přišlo letní sucho, zásoby vody v půdě by měly být na nějaký čas dostatečné.

ms, meteocentrum.cz, různé zdroje

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK