Pevniny zažily nejteplejší léto v historii

22.9.2012

NOAA vydala globální zhodnocení sezóny červen-srpen

Pevniny zažily nejteplejší léto v historii

Nejen české léto bylo nadprůměrně teplé. Nad normálem se ocitla v letním období větší část planety, protože globální odchylka od normálu činila +0,64 °C, což znamená, že šlo o třetí nejteplejší léto od dob, kdy se teploty sledují. Zajímavé je především rozdělení na pevniny a oceány - nad pevninami šlo o vůbec nejteplejší letní období v dějinách (odchylka od normálu činí 1,03 °C), oceány ale byly chladnější (7. místo v žebříčku). Rozdíl se našel i mezi polokoulemi - zatímco severní polokoule měla minulé tři kalendářní měsíce také vůbec nejteplejší, na jižní polokouli se toto období zařadilo až na deváté místo.

Z hlediska globálního rozložení tentokrát platilo, že prakticky žádné místo na pevninách na Zemi nezažilo podprůměrné teploty, kromě drobných výjimek jako je část severní Austrálie. Naopak nadprůměrně teplé období mají za sebou leckde - v USA, nebo i jižní a východní Evropě, v téměř celé Africe, severní části Jižní Ameriky i západní části Asie. .

Pokud bychom vzali teploty za celý dosavadní průběh roku 2012, tedy konkrétně jeho dvě uplynulé třetiny, nachází se tento rok z teplotního hlediska na 9. místě žebříčku. Každý měsíc se ale letošek posouvá vzhůru, protože po únoru se nacházel až na 20. místě, od té doby však jde nahoru a je pravděpodobné, do konce roku se dostane přibližně na 5.-7. místo. Není ale moc pravděpodobné, že by se rok 2012 nakonec zařadil mezi ty úplně nejteplejší (chladný začátek už bude jen těžko vykompenzován.

Mapu globálních teplot v uplynulém letním období, stejně jako řadu dalších aktuálních informací o počasí a klimatu, najdete na našem novém facebookovém profilu - www.facebook.com/meteocentrum

ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK