Pravé léto přichází

14.6.2012

Teploty se od soboty budou dostávat nad tropické třicítky

Pravé léto přichází

Ne že bychom si dosud teplého letního počasí nemohli užít – objevilo se v podstatě už na konci dubna a pak zejména v první polovině května, kdy nechyběly ani tropické třicítky. Jenže poslední týdny se počasí vrátilo k normálu, první polovina června byla ve znamení chladnějšího a vlhčího stavu, takže jsme na ty tropy poněkud pozapomněli. A teď se léto vrací již v plné parádě a navíc by mělo vydržet.

Počínaje sobotou předpokládáme nejvyšší denní teploty většinou mezi 28 a 32 °C, neděle sice bude v severozápadní polovině území trochu chladnější, ale ne o moc. Takto vysoké teploty by měly vydržet nejméně do polovině příštího týdne. K vysokým teplotám patří i bouřky, jejich výskyt předpokládáme už v sobotu v severozápadní polovině území, ale nedosáhnou nebezpečné intenzity a neděle by se měla navíc obejít bez nich úplně. Na počátku příštího týdne se stanou bouřky jevem četnjším, ale stále spíše půjde o klasické letní lokální události, které by neměly přinést velké problémy.

Podle všeho to vypadá, že tímto víkendem v Česku započne dlouhodější letní povětrnostní situace. Pokud bychom měli z hlediska vývoje počasí určit, kdy letos definitivně končí jaro a začíná léto, tak se dostáváme právě teď do onoho bodu zlomu. Naznamená to, že se nemůže ještě ochladit, to samozřejmě může a kdykoliv, ale už to bude v rámci letní cirkulace.

Ale pozor - kromě plavek bychom měli v příštích dnech vytáhnot i opalovací krémy. Není to jen obyklá fráze - stav ozonové vrsty je totiž nyní výrazně podprůměrný. Spálení kůže tak hrozí ještě víc než v jiných letech touto dobou. Tak pozor na to.

ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK