Špatná kvalita ovzduší si žádá regulace

14.2.2017

Se špatnou kvalitou ovzduší se poslední dobou v České republice setkáváme velmi často. Srážek, které by vzduch vymývaly, je málo, dnů s teplotní inverzí znesnadňující rozptyl nečistot do vyšších vrstev naopak hodně a smogové situace se proto objevují téměř nepřetržitě.

Špatná kvalita ovzduší si žádá regulace

Momentálně je smogová situace vyhlášena nad celou Moravou a Slezskem a dále nad Prahou, Pardubickým krajem a Královéhradeckým krajem. Důvodem jsou stejně jako v předchozích vydaných výstrahách vysoké koncentrace polétavého prachu. Limitní je překročení hodnoty 100 mikrogramů na metr krychlový při průměrování za 12 hodin na alespoň polovině stanic dané oblasti.

V některých lokalitách je situace dokonce tak špatná, že pro ně byla vydána regulace. Vybrané továrny při ní musí omezit výrobu, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování ovzduší. Konkrétně jsou tyto regulace v platnosti pro aglomeraci Ostravsko/Karvinsko/Frýdecko-Místecko, pro Třinecko a pro celý Zlínský kraj.

Situace se pravděpodobně nebude příliš zlepšovat ani v nejbližších dnech, kdy bude naše území ovlivňovat rozsáhlá tlaková výše. Změnu by mohlo přinést až páteční počasí, kdy očekáváme průchod studené fronty spojené se srážkami.

zk, meteocentrum.cz; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK