Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Krupobití – postrach nejen ovocnářů

6. 7. 2017 | Poslední aktualizace: 00:00 6. 7. 2017 | rp, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
K největším pohromám pro malé i velké pěstitele ovoce nepatří choroby nebo škůdci, ale nečekané vrtochy počasí. K těm nejzákeřnějším meteorologickým jevům patří krupobití - jeho následky mohou v několika minutách zničit téměř celou úrodu. Krupobití – postrach nejen ovocnářů Zdroj fotografie: 123rf

Silný vítr, velikost krup či délka krupobití, to jsou vlivy, které mohou v krátkém čase zmařit veškeré úsilí sadařů i zahrádkářů. V krajních případech kromě poškození aktuální úrody dojde i k závažným poškozením stromů (polámání větví, poškození listí).

  • Porosty brambor mohou kroupy poničit natolik, že rostliny ukončí předčasně svůj růst.
  • Silný vítr společně s kroupami dokáže napáchat nenávratné škody v ovocných sadech. Část nezralých plodů skončí na zemi, ostatní bývají otlučené a tak se snadněji kazí.
  • Nemalé škody mohou kroupy napáchat na sklenících.

Předvídat krupobití je možné velmi obtížně. Tento jev bývá spíše lokálního charakteru v délce trvání několika minut. Bohužel, následky mohou být fatální. Pravidelné sledování aktualizovaných předpovědí počasí, zejména s komentářem meteorologa uvádějícího pravděpodobnost, může pomoci se předem připravit. Proto např. majitelé velkých ovocných sadů či vinaři, kteří jsou na úrodě existenčně závislí, velmi úzce spolupracují s meteorologickou službou. A stále častěji alespoň nad část svých pozemků instalují ochranné sítě či stany.

Kromě zvážení ochranných sítí je potřeba zejména průběžně pečovat o správný řez ovocných stromů, podpírat včas větve s bohatou úrodou a také nezapomínat na včasné protrhávání nadměrného množství nasazených plodů. V čím lepší kondici naše stromy budou, tím lépe dokáží případné kalamitě čelit či se z ní vzpamatovat.

Pokud však dojde na nejhorší a živly zasáhnou naši úrodu, měli bychom věnovat zahradě zvýšenou pozornost. To znamená, že bychom měli co nejdříve odstranit následky řádění. Jedině tak předeme rozvoji hnilob a dalších chorob na potlučeném ovoci.



Příští týden se navrátí letní teploty

Příští týden se navrátí letní teploty

Po poměrně dlouhé studené verzi dubna se situace od víkendu začne výrazně měnit. Zatímco ve čtvrtek očekáváme teplotní maxima kolem 9 °C s krupkovitými přeháňkami a sněžením zpočátku i v nižších polohách, v neděli bude už přes 20 °C. A příští týden se teploty budou dostávat i přes 25 °C.

24. 4. 2024
Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Ve středu řekne zima své poslední slovo, rozloučí se sněžením a vydatným deštěm

Po týdnu trvajících podprůměrných teplotách čekají Moravu a Slezsko před citelným oteplením ještě vydatné srážky a někde i přívaly sněhu.

23. 4. 2024