Deštný prales si umí vyrábět svůj vlastní déšť

9.8.2017

Tento fakt může být důležitý i pro odhad budoucích klimatických změn.

Deštný prales si umí vyrábět svůj vlastní déšť

V Amazonském deštném pralese byla už po dlouhou dobu pozorována jedna zvláštnost, totiž že období dešťů zde začíná o dva až tři měsíce dříve, než by odpovídalo pravidelným změnám cirkulace, která sem přináší vlhkost (a tedy i větší oblačnost a srážky) od oceánů.

Příčinou tohoto jevu je to, že les samotný vytváří během dýchání zelených rostlin vodní páru, která pak vstupuje do koloběhu vody a dává vzniknout dešťovým kapkám. Tato skutečnost byla v nedávné době definitivně prokázána díky chemickému rozboru vodní páry nad porostem, která na začátku deštivého období standardně obsahuje velké množství deuteria (těžkého vodíku), které by se ve vodní páře přicházející od oceánů vyskytovat nemohlo, ale v páře vydechované rostlinami je ho naopak dostatek.

Výroba vodní páry samozřejmě musí fungovat u všech zelených rostlin a je tedy jisté, že určitým způsobem přispívá do tvorby počasí na celém světě, i když ne třeba v takové míře, jako se tomu děje v Amazonii. Bylo by však dobré přesný vliv přítomnosti zeleně na tvorbu oblaků prozkoumat a s tímto vlivem pak počítat i v předpovídání lokálních změn klimatu, které mohou nastat například díky odlesňování.

zk, meteocentrum; sciencemag

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK