Přichází skutečně krásné počasí

29.6.2012

Přináší s sebou ale některá rizika.

Přichází skutečně krásné počasí

Současné velice krásné počasí přímo vyzývá k odkládání oblečení a k opalování, hrozí nám ale nebezpečí v podobě spálení pokožky. Současně s velmi teplým vzduchem, který bude proudit od jihozápadu, bude v následujících dnech poměrně silně oslabena ozonová vrstva nad územím ČR a vůbec celé střední, západní a jižní Evropy.

Zeslabení je očekáváno v rozmezí 15 až 20%, což je hodnoceno už jako výrazně podprůměrný až extrémně podprůměrný stav. Při pobytu na přímém slunci proto velmi výrazně doporučujeme používat ochranné prostředky, jako jsou krémy s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývky hlavy. Nejlepší by ale bylo úplně se vyhnout pobytu na přímém slunci.

UV záření, které přichází od Slunce má řadu nežádoucích účinků. Jmenovat můžeme solární dermatitidu, čili spálení, aktinické stárnutí kůže, zhoubný melanom kůže atd. Počet melanomů stoupnul v České republice více než 6 x od roku 1970. Negativní působení na zdraví člověka je možné snížit ochranou vůči UV-záření, která by měla patřit k běžným zdravotním zásadám ve velké části naší populace.

ČHMÚ, MP, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK