Zajímavé srážky a teploty posledních dvou dní

11.8.2017

Studená fronta přinesla do České republiky významné srážky a obrovské teplotní rozdíly.

Zajímavé srážky a teploty posledních dvou dní

Od středečního večera ovlivňovala naše území výrazná studená fronta. Ochlazení se více projevilo až v pátek, ale srážky se vyskytovaly už ve čtvrtek, a nebylo jich zrovna málo.

Ve čtvrtek bylo rozložení srážek velmi zajímavé. Za celý den (od půlnoci do půlnoci) nejvíce pršelo na západě Moravy a Slezska a v pohraničí severozápadních Čech, kde byly zaznamenány srážkové úhrny přes 20 mm, lokálně i přes 40 mm.  Výrazně suchou oblastí, kde pršelo jen velmi málo nebo vůbec, se stal střed Čech.

Maximální denní teploty sice ve čtvrtek překračovaly na většině území 30 °C, ale západní Čechy se už evidentně ochlazovaly. Zatímco na východě Moravy bylo dokonce ojediněle přes 35 °C (Strážnice, Valašské Meziříčí, Kroměříž), tak na Karlovarsku teploty někdy nepřekročily ani 20 °C.

V pátek už byly srážkové úhrny poněkud vyrovnanější, i když převážně proto, že byly daleko vyšší než ty čtvrteční, a tak se nestalo, že by někde byly zcela nulové. Do 23. hodiny napršelo v západní polovině Čech dokonce četně přes 50 mm vody a Morava a Slezsko, kde ještě prší, budou tyto hodnoty zřejmě atakovat.

Teploty byly naproti tomu oproti čtvrtku daleko více nerovnoměrné. Východ Moravy a Slezska opět hlásil třicítky a více, většina Čech měla nejvyšší teploty kolem 18 °C a na horách se teploty škrábaly jen lehce přes 10 °C.

zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK