Jaro už se hlásí – předvedlo dokonce první „patnáctky“!

16.2.2017

Zajímavé však bylo to, kde se objevily.

Jaro už se hlásí – předvedlo dokonce první „patnáctky“!

Poslední dva dny (středa a čtvrtek) přinesly kromě slunného počasí také příjemně jarní teploty. Denní maxima se na všech stanicích dostala nad nulu a na pár místech byla dokonce překročena hodnota 15 °C!

Vzhledem k teplotní inverzi byly ve středu ty nejvyšší teploty zaznamenávány v vrchovinách namísto klasických nížin. Ze všech krajů byla nejteplejší Vysočina, kde průměr maximálních teplot činil 11,1 °C! Úplně nejvyšší teplota byla ale naměřena na stanici Žacléř (okres Trurnov), a to 16,0 °C.

Ve čtvrtek už nebyl inverzní profil až tak výrazný, ale zato panovaly poměrně velké územní rozdíly. Na Moravě a v severovýchodních Čechách zůstávala denní maxima spíše okolo 5 °C, ale v jihozápadní polovině Čech bylo opět četně přes 10 °C. Nejtepleji bylo v tomto dni v Křímově (okres Chomutov), kde se teplota vyhoupla na 16,3 °C.

Na pěti stanicích dokonce ve čtvrtek došlo k překonání teplotního rekordu pro 16. únor. Konkrétně se jednalo o stanice Hliniště, Příbram, Stříbro, Karlova Studánka a Lysá hora.

zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK