Nová evropská meteorologická družice MetOp-B úspěšně odstartovala

18.9.2012

V pondělí čase 18:28 SELČ družice odstartovala z kosmodromu Bajkonur ku své polární orbitě.

Nová evropská meteorologická družice MetOp-B úspěšně odstartovala

Nová evropská meteorologická družice MetOp-B by měla zajistit kontinuitu v pozorování z polární orbity společně s družicí MetOp-A, jenž byla vypuštěna 19. října 2006 a 31. července 2012 tento satelit urazil více než 1,35 miliardy km po své orbitě. Pozorování z družic s polární drahou letu jsou se svým vyšším rozlišení oproti družicím geostacionárním nezbytná pro kvalitní předpověd pomocí numerických modelů. Meteorologové si od těchto družic slibují podstatné zlepšení předpovědi na deset dní dopředu.

Projekt MetOp-B byl připravován pod hlavičkou mezivládní evropské organizace zabývající se vývojem a provozem meteorologických družic – EUMETSAT, ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), ale také za podpory amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) , který se podílel na vývoji přístrojového vybavení.

EUMETSAT v současné době provozuje 4 geostacionární družice (Meteosat-7 až -10) , dále satelit pro monitoring oceánu Jason-2 a již zmíněné polární družice MetOp-A a MetOp-B. Česká republika se stala oficiálně plným členským státem 14. dubna 2010.

EUMETSAT, ak, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK