O českých holinkách a anglickém počasí

31.7.2012

Ač se to nezdá, v Londýně prší v létě méně než v Praze...

O českých holinkách a anglickém počasí

Obuv české výpravy, v níž nastoupila při zahajovacím ceremoniálu olympijských her, pobavila svět svou vtipnou narážkou na klima Velké Británie. Jaké je ale skutečné podnebí v tomto ostrovním státě? Je opravdu tak deštivé, že jsou holinky nezbytnou součástí každého šatníku, a nebo jde tak trochu o pověru? Co k tomu mohou říci klimatologové?

Pokud si srovnáme Londýn s Prahou, zjistíme, že rozdíl v množství ročních srážek je skutečně významný - zatímci v metropolii Anglie naměří průměrně 753 mm, naše hlavní město vykazuje 526 mm. Jenže, pokud porovnáme pouze letní období, kdy se olympiáda koná, všecho je najednou jinak. V červenci a srpnu se měsíční srážky v Londýně pohybují okolo 50 mm, v Praze je to okolo 70 mm ! Ano, čtete správně. V létě ve skutečnosti prší v Česku více než v Anglii. Opravdu tedy byl náš vtípek s holinkami při zahájení her, s ohledem na to že se olympiáda pořádá právě v létě, dostatečně trefný?

Zatímco v Londýně je nejvlhčím ročním obdobím zima a nejsušším léto, u nás to máme právě naopak. Je však třeba dodat, že podoba srážek se mezi naší zemí a Velkou Británií značně liší. Zatímco u nás je převážná část letních srážek způsobená silnými bouřkami, v Anglii jde spíše o trvalejší deště. V Praze často stačí několik podařených bouřek a měsíční úhrn kolem 70 mm spadne za pár hodin. Pokud zrovna nebouří, bývá u nás v červenci dost slunečno. V Anglii jsou deště daleko slabší, o to však trvají déle. Z psychologického hlediska se proto tamní klima jeví jako mokřejší i v létě. V délce trvání deště tak Anglie přece jen vyhrává a to i během léta.

Přestože má Velká Británie pověst deštivé země, ve světě i v rámci Evropy najdeme řadu vlhčích míst. Ale to je asi jedno. O tom, zda žertík našeho olympijského výboru byl či nebyl povedený, přece jen počty milimetrů spadlých srážek až tak nerozhodují .

ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK