Oxidu uhličitého dýcháme stále více

7.6.2012

Na jaře byla v Arktidě poprvé pokořena hranice 400 ppm.

Oxidu uhličitého dýcháme stále více

Ve starších zeměpisných učebnicích nacházíme údaj, že koncentrace oxidu uhličitého v zemské atmosféře činí 0,03 %. Nyní už to neplatí, už řadu let nám po zaohrouhlení vychází 0,04 %, což odpovídá 400 ppm (počet částic z milionu). A právě hodnota 400 ppm byla poprvé v historii měření zaznamenána letos na jaře na některých stanicích v Arktidě, zejména na Aljašce.

Týká se to ale jen sezónního výkyvu v polárních oblastech severní polokoule. Např. na známé stanici Mauna Loa na Havaji naměřili v květnu okolo 397 ppm, celkový globální průměr všech stanic činí nyní jen 394 ppm. Květen je navíc měsícem, kdy jsou koncentrace oxidu uhličitého tradičně nejvyšší, přes léto dochází vlivem aktivního vegetačního období k jejich mírnému poklesu. Celoroční průměr za celou Zemi tak nyní ukazuje na hodnotu 392 ppm.

Stále pokračuje trend, kdy dochází ke zvyšování koncentrací oxidu uhličitého zhruba o 2 ppm za rok. Během několika let tak bude koncentrace 400 ppm pravděpodobně překročena na celé Zemi a to už celoročně. Změna trendu se zatím neočekává. Koncentrace tohoto plynu je důležitá zejména proto, že oxid uhličitý patří mezi nejvýznamnější skleníkové plyny a mám vliv na klima na Zemi. Kromě toho jeho vyšší koncentrace vytváření lepší podmínky pro růst rostlin. Ze zdravotního hlediska není současný růst koncentrace oxidu uhličitého problematický, lidské tělo by se totiž dokázalo bez problémů vypořádat i s výrazně vyšším podílem tohoto plynu v atmosféře.

ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK